Kompozitne plošče zelo lahko obdelujemo: režemo, žagamo, konturno izrezujemo, rezkamo, upogibamo, vrtamo, valjamo, zarezujemo, robimo, varimo. Uporabljamo lahko osnovna orodja in stroje za obdelavo lesa ali kovin.
Iz plošč lahko oblikujemo različne oblike (krivulje, zaprti in odprti loki), glede na zahteve in potrebe dizajna stavbe.
Na fasadne podkonstrukcije ga lahko pritrjujemo s kovičenjem, vijačenjem, lepljenjem ali najpogosteje v kasetni izvedbi z obešanjem.
REZANJE
Panele lahko režemo z običajnimi krožnimi žagami za les ali aluminij. Ker se rezalna plošča giblje proti panelu, ga le ta ne poškoduje in opraska. Najprimernejša je plošča iz karbida. Primer rezalne plošče:
Zunanji premer: 305
Število zob: 90
Število obratov: 3000 - 5000
Rezalna hitrost: 5m/min
ŽLEBIČENJE
Za žlebičenje je najbolje uporabljati utore v obliki črke U.
Pri globini utora pazimo, da le ta ni preglobok. Najbolje je pustiti od 0,2 do 0,4 mm polietilenske sredice. Pri daljših utorih je zelo pomembno, da globina utora ostaja vedno enaka, saj v nasprotnem primeru ni mogoče popolnoma ravno ukrivljenje. Priporočljiv kot utora je okrog 110 °C
Uporabljamo prilagojene rezkalne nože z naslednjimi lastnostmi:
hitrost vrtenja: 20000 - 30000 obratov /minuto
hitrost žlebičenja: 3 - 5 m /minuto
material: trda litina
Pri večji količini utorov je bolje uporabiti krožno ali tračno žago
primer rezalne plošče:
material: trda litina
zunanji premer: 305 mm
število zob: 90
hitrost vrtenja: 3000 - 5000 obratov / minuto
KOVIČENJE
Za ohranjanje oblike na vogale z notranje strani pritrdimo kotnike. Najlažje jih je pritrditi s kovicami.
VIJAČENJE
Glede na deformacijske meje je pri vijačenju panelov med seboj najbolje uporabiti formulo e>2D, pri čemer D pomeni premer vijaka, e pa predstavlja razdaljo med središčem vijaka in robom Al panela.
KRIVLJENJE S PNEVMATSKIMI STISKALNICAMI
Najlepše rezultate krivljenja dosežemo na namenskih pnevmatskih stiskalnicah.
Zaradi zaščite premaza moramo med upogibanjem uporabiti posebne podloge. Priporočena temperatura upogibanja je nad 10 °C.
KRIVLJENJE S PREŠO
Kadar krivine želimo izdelati s prešo moramo med orodje in panele namestiti podloge, ki so že ukrivljene na želen radij.
Panele lahko krivimo tudi s krivilnimi valji, vendar moramo predhodno izrezkati potrebno število utorov glede na želen radij.